Sylwester Król

Cytologia ginekologiczna

Podstawa kobiecej profilaktyki – badanie cytologiczne

Regularne badania cytologiczne to jeden z najlepszych sposobów na wczesne wykrycie nowotworów, w szczególności raka szyjki macicy. Każda kobieta, która rozpoczyna współżycie seksualne powinna zainteresować się tą formą profilaktyki, gdyż umożliwia identyfikację wszelkich nieprawidłowości nawet wówczas, gdy nie ma widocznych objawów. Cytologia ma charakter przesiewowy oraz jest prostym badaniem, które wykonuje się przy pomocy specjalnej szczoteczki niepowodującej dyskomfortu dla osoby badanej.

Podczas badania cytologicznego pobiera się próbkę (komórka nabłonka szyjki macicy), która w laboratorium zostaje poddana analizie pod mikroskopem. Pacjentki zamieszkujące Kalisz, Wróblew oraz Sieradz korzystające z usług mojego Gabinetu mają pewność, że przedstawiane wyniki są rzetelne, a badanie cytologiczne przebiega bezboleśnie. 

ginekolog trzymający tablet z obrazem USG dziecka

Cytologia – przygotowanie do badania

Przed umówieniem się na wizytę warto pamiętać, że cytologia ginekologiczna wymaga specjalnego przygotowania. Przede wszystkim, próbka nie może być pobierana podczas krwawienia miesiączkowego, dlatego najlepiej jest wykonywać badania cytologiczne minimum 4 dni po ustaniu okresu oraz kilka dni przed kolejną miesiączką.

Ponadto, cytologia jest wrażliwa na leki oraz środki kosmetyczne, dlatego na co najmniej dwie doby przed wizytą należy zrezygnować z innych zabiegów, irygacji oraz stosunków płciowych. Chcąc wykonać dokładne badanie cytologiczne, w dniu poprzedzającym wizytę warto unikać długich kąpieli w wannie.

Cytologia ginekologiczna – kiedy zrobić badanie?

Z punktu widzenia profilaktyki, cytologia ginekologiczna powinna być realizowana co najmniej raz na 3 lata. Pozwala to rozpoznać nieprawidłowości na wczesnym stadium i wdrożyć stosowne leczenie. Warto jednak zaznaczyć, że każdy przypadek jest inny, a częstotliwość badań cytologicznych zależy od indywidualnych potrzeb kobiety.

Przyjmując Pacjentki reprezentujące Sieradz, Wróblew oraz Kalisz bardzo dokładnie analizuje ich dolegliwości, tak aby badania cytologiczne zostały zaplanowane w stosownych terminach. Osoby będące nosicielami HPV, HIV oraz kobiety po chemioterapii z pewnością muszą liczyć się z większą częstotliwością wizyt. W takich przypadkach dostarczam odpowiednie rekomendacje odnośnie terminów realizacji cytologii z uwzględnieniem zaobserwowanych ryzyk.

Jeśli wynik cytologii ginekologicznej będzie prawidłowy, kolejne badanie może zostać wykonane w ciągu 3 lat, a w uzasadnionych okolicznościach w ciągu roku. Jeśli jednak wynik będzie nieprawidłowy i stwierdzone zostaną komórki potencjalnie niebezpieczne, wówczas niezbędna jest dalsza diagnostyka w formie badania kolposkopowego. Cytologia dająca rozpoznanie nowotworu lub innej groźnej dolegliwości wiąże się ze skierowaniem Pacjentki na specjalistyczne leczenie.

Czy osoby ciężarne mogą wykonać cytologię?

Tak, ciąża nie jest przeciwwskazaniem do wykonania badania cytologicznego. Jej wyniki są wręcz koniecznie, aby wykluczyć zakażenie takimi chorobami jak HIV czy rzeżączka. W przypadku posiadania aktualnych danych (nie starszych niż 6 miesięcy), cytologia ginekologiczna może stanowić jedynie badanie dodatkowe. 

Mój Gabinet jest otwarty na Pacjentki z Kalisza, Sieradza oraz Wróbla, które chcą mieć pewność, że ich badanie cytologiczne zostanie zrealizowane rzetelnie, z zachowaniem maksymalnego poziomu bezpieczeństwa. Jeśli cytologia wykonywana u innego specjalisty wiązała się z bólem, koniecznie poinformuj mnie o tym podczas wizyty, co pozwoli wdrożyć procedury mające na celu poprawę Twojego komfortu.

Scroll to Top