Badania prenatalne
Specjalnością mojego gabinetu jest nowoczesna diagnostyka prenatalna. W naszej placówce certyfikowani specjaliści wykonują nieinwazyjne badania prenatalne zgodnie z zaleceniami FMF (Fetal Medicine Foundation), ISUOG (Międzynarodowe Towarzystwo Ultrasonografii w Położnictwie i Ginekologii) oraz PTGiP (Polskie Towarzystwo Ginekologów i Położników). Do przeprowadzenia badań używamy najnowocześniejszych aparatów USG, a cała dokumentacja obrazowa z okresu ciąży jest analizowana w sposób kompleksowy, co umożliwia dokładną ocenę prawidłowego rozwoju płodu. Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą i serdecznie zachęcamy do skorzystania z naszych badań, zarówno przez Panie prowadzące ciążę w naszym gabinecie, jak i poza nim. Dzięki dogodnej lokalizacji w centrum miasta, zapewniamy wygodny dojazd dla pacjentek z Kalisza i okolic. Umów się na badanie – zarejestruj się online lub telefonicznie.
Dlaczego warto realizować badania prenatalne?
Przede wszystkim dlatego, że pozwalają one sprawdzić czy płód rozwija się prawidłowo. Badanie prenatalne należy wykonywać systematycznie, na różnych etapach ciąży. Informacje uzyskiwane w ramach tego typu badań są istotne w zakresie właściwego przygotowania się do narodzin dziecka oraz podjęcia stosownych działań medycznych. USG prenatalne warto wykonać już między 10 a 14 tygodniem ciąży, co pozwoli wykluczyć niepokojące symptomy, a w razie potrzeby dokonać bardziej szczegółowej diagnostyki.
Z uwagi na to, że USG prenatalne warunkuje rodzaj i zakres opieki zdrowotnej zarówno przed, jak i po narodzinach dziecka, tego rodzaju badanie powinno być priorytetem dla każdej kobiety w pierwszym trymestrze ciąży. Badanie prenatalne nie wymaga specjalnego przygotowania i (o ile lekarz nie zaleci inaczej) nie trzeba rezygnować z przyjmowanych leków bądź suplementów.
Diagnostyka prenatalna - co warto wiedzieć
Diagnostyka prenatalna obejmuje różnego rodzaju testy wykonywane w czasie ciąży. Celem badań prenatalnych jest wykrycie ryzyka wad genetycznych i wrodzonych płodu oraz niektórych chorób. Wykluczenie bądź stwierdzenie wad płodu umożliwia podjęcie leczenia.
Wyróżnia się:
- nieinwazyjne metody diagnostyki prenatalnej
- inwazyjne metody diagnostyki prenatalnej
Od rodzaju badania zależy, jak one wyglądają. Część badań wykonuje się z krwi ciężarnej oraz są przeprowadzane przy wykorzystaniu sondy ultrasonograficznej (USG prenatalne) i są to badania nieinwazyjne. Natomiast część testów wymaga ingerencji w środowisko płodu i są to badania inwazyjne – wymagające pobrania np płynu owodniowego.
Badania prenatalne wykonywane w naszej placówce dotyczą nieinwazyjnych metod diagnostyki.
USG prenatalne - zakres usług
W naszym gabinecie wykonujemy badania prenatalne USG ciąż pojedynczych oraz ciąż mnogich obejmujące:
- USG I trymestry z uwzględnieniem testu podwójnego wg FMF oraz oceną ryzyka preeklampsji w w 11. – 13. tygodniu ciąży
- USG II trymestru w 18. – 22. tygodniu ciąży
- USG III trymestru między 28. a 32. tygodniem ciąży
- USG z oceną zaburzeń wzrastania wewnątrzmacicznego
- USG dopplerowskie (w określonych nieprawidłowościach ciąży, np. konflikt serologiczny, diagnostyka niedokrwistości płodu, podejrzenie niewydolności łożyska, itd.)
- USG 3D/4D
Oprócz USG prenatalnego, dodatkowo wykonujemy następujące nieinwazyjne badania prenatalne:
- Test NIFTY-pro
- Test PAPP-A
- Test Veracity
- Test Veragene
- Test zintegrowany
- Test Sanco Rh
- Badanie sFLT-1/PLGF oceniające ryzyko preeklampsji
Badania prenatalne - cena
Badania prenatalne w naszej placówce nie są objęte refundacją NFZ. Jeżeli chcesz poznać koszt badań prenatalnych w naszej klinice i dowiedzieć się, ile kosztuje USG w 1, 2 lub 3 trymestrze ciąży, zapraszamy do zapoznania się z zakładką cennik. Cena dla pacjentek prowadzących ciążę w naszej placówce jest niższa niż dla pozostałych ciężarnych, dlatego serdecznie zachęcamy do skorzystania z kompleksowej opieki w naszym gabinecie.
Badania prenatalne - gdzie wykonać?
Zapraszamy ciężarne na prenatalne USG wykonywane na najnowocześniejszym sprzęcie USG Voluson S8 przez najwyższej klasy specjalistów. Na badania prenatalne w naszej placówce nie jest wymagane skierowanie, a jedynie trzeba wcześniej umówić termin badania. Zapewniamy komfortowe warunki, bezpieczeństwo oraz przystosowanie do potrzeb osób z niepełnosprawnością. Umów się i skorzystaj z badań USG prenatalnych, by pozbyć się niepokoju o stan dziecka, dowiedzieć się, jak wygląda przed narodzeniem i świadomie czekać na jego przyjście na świat.
Diagnostyka prenatalna - FAQ
Na podstawie rekomendacji wydawanych przez PTGiP pierwsze badanie prenatalne w ciąży (USG genetyczne z testem PAPP-A+B-HCGfree) należy wykonać pomiędzy 11+0 a 13+6 tygodniem ciąży. Kolejne badania są wykonywane: pomiędzy 18. a 22. tygodniem ciąży i pomiędzy 28. a 32. tygodniem ciąży.
Przeciętnie badania diagnostyczne prenatalne trwają około 30 minut w przypadku pojedynczej ciąży i około 40 minut w przypadku mnogiej. Ostateczny czas badania zależy od wielu czynników, więc może się także znacznie wydłużyć lub przy sprzyjającym ułożeniu płodu = być krótszy.
Nieinwazyjne badania prenatalne nie wymagają większych przygotowań. Przed badaniem USG specjalista może zalecić wypełnienie lub opróżnienie pęcherza moczowego. Te zalecenia są indywidualne. Zasadniczo wystarczy przyjść w wygodnym ubiorze i z dobrym nastawieniem, by badanie przebiegło jak najbardziej komfortowo.
Na podstawie wytycznych PTGiP, badania USG I, II i III trymestru są obowiązkowym elementem prowadzenia ciąży. Obowiązek rozumiany jest tutaj jako dbałość o bezpieczeństwo ciężarnej i płodu, natomiast niewykonanie badań prenatalnych nie jest objęte sankcjami prawnymi, etc.
Od 12. tygodnia ciąży można próbować określić płeć dziecka z prawdopodobieństwem około 90%.
Należy mieć świadomość, że diagnostyka prenatalna, w tym USG prenatalne nie wykrywa wszystkich wad płodu. USG genetyczne określa ryzyko wystąpienia chorób genetycznych, nie zaś występowanie samej choroby. Ewentualne niepokojące wyniki badań USG stanowią wskazania do skierowania pacjentki na inwazyjne badania prenatalne.
USG prenatalne czy USG genetyczne jest badaniem wykonywanym przez certyfikowanego specjalistę na wysokiej jakości sprzęcie. Badanie to ocenia konkretne parametry u płodu lub płodów, które mogą świadczyć o chorobie genetycznej lub wadach rozwojowych. Tego rodzaju badanie trwa dłużej